Vi søger dig! Pilatesinstruktør søges.
Er du uddannet Pilatesinstruktør og vil du gerne indgå fast i et dygtigt og dynamisk team af undervisere? Så er der her en rigtig god mulighed. Vi har et højt fagligt niveau og et professionelt studio midt i Bondebyen i Lyngby og i Ringsted og vi kan tilbyde dig 15 faste timer pr uge med mulighed for at bygge mere op med privattimer. Vi har mange typer af hold og kunder så du får en alsidig hverdag.
Læs om studiet og vores hold her!
Hvem er du?
Du skal have en uddannelse og kunne undervise i klassisk Pilates – gerne både genoptræning og almindelig træning. Hvor du er uddannet henne er ikke så vigtigt, men du skal forstå at arbejde efter den klassiske metode. Du skal løbende have deltaget på workshops og efteruddannelse og selv løbende have modtaget træning.
Derudover så skal du skal brænde for dit fag og være passioneret omkring det at yde en god service og hjælpe andre – både i form af din træning, men også uden for gulvet. Loyalitet, fleksibilitet og team-spirit er vigtige personlige egenskaber som vi værdsætter at du besidder. Du er selvfølgelig professionel og mødestabil.
Du skal kunne undervise på dansk eller engelsk – dansk ikke et krav.
Hvem er vi?
Vi er et uformelt træningsstudio i vækst som primært tilbyder Pilates og yoga. Alle løfter og flok og hjælpes ad med at holde en god tone og stemning bland kunder og kollegaer. Vi hjælpes med at rydde op og tage opvasken og giver gerne hinanden en hånd i træningssalen også.
Vi træner sammen minimum en gang om ugen, har månedlig personale møde og mulighed for efteruddannelse og internationale workshops. Alle respektere hinanden og taler pænt om og til hinanden så du kan føle dig tryg ved at udføre dit arbejde og ved at træne åbent i studiet.
Hvad tilbyder vi?
Vi tilbyder den rette kandidat at blive en fast del af et professionelt team af undervisere som (næsten) ikke laver andet. Vi tilbyder ca. 15 timer pr ugen fast og så mulighed for flere timer som du selv bygger en kundegruppe op til privattimer. Der vil også være mulighed for at få timer i Ringsted – ca. en eftermiddag/aften om ugen.
Derudover tilbyder vi sparring, udvikling, god Pilates træning og et internationalt miljø.
Hvordan søger du?
Send os en ansøgning til Sara på sara@pilatesb.dk hvor du skriver lidt om dig og din motivation for at undervise og for at blive en del af lige netop vores team. Du må meget gerne vedhæfte et CV og en evt. reference til en tidligere arbejdsgiver. Du er også velkommen til at ringe på 45870648 hvis du har nogen spørgsmål inden du sender en ansøgning.
Opstart juli måned eller snarest derefter.
Vi glæder os til at høre fra dig!